Ústredný archiv SAV, Dúbravská cesta 9, 841 04 Bratislava Logo ÚA SAV Logo CSČ SAV
slovak  english

Zákon č. 395 zo 17. mája 2002
o archívoch a registratúrach a
o doplnení niektorých zákonov

Úplné znenie v znení neskorších predpisov
(515/2003 Z.z., 216/2007 Z.z., 335/2007 Z.z., 445/2008 Z.z.,41/2011 Z.z.)

Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

Čl. I

Úvodné ustanovenia

§ 1

Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje organizáciu a pôsobnos orgánov štátnej správy na úseku archívov a registratúr, organizáciu archívov, práva a povinnosti zriaďovateža archívu, archívu, vlastníka archívneho dokumentu, prístup k archívnym dokumentom, ako aj práva a povinnosti pôvodcu registratúry.

(2) Tento zákon sa nevzahuje na registratúrne záznamy, ktorých správu a uchovávanie upravuje osobitný predpis1).

§ 2

Základné pojmy

(1) Archív je odborné pracovisko, ktoré preberá, eviduje, ochraňuje a sprístupňuje archívne dokumenty.

(2) Archívny dokument je záznam, ktorý má trvalú dokumentárnu hodnotu pre poznanie dejín Slovenska a Slovákov. Archívnym dokumentom je aj filmový alebo zvukový záznam, ktorý vznikol do roku 1950. Archívnym dokumentom nie je knižničný dokument1a) a zbierkový predmet2).

(3) Archívny fond je súbor archívnych dokumentov pochádzajúcich z registratúry toho istého pôvodcu alebo z činnosti fyzickej osoby, ktorá nevytvára registratúru.

(4) Archívna zbierka je súbor archívnych dokumentov vytvorený zberatežskou činnosou právnickej osoby alebo fyzickej osoby.

(5) Archívne dedičstvo Slovenskej republiky (ďalej len „archívne dedičstvo“) je súbor archívnych dokumentov, archívnych fondov a archívnych zbierok (ďalej len „archívny dokument“), okrem cudzích archívnych dokumentov, zapísaných v Evidencii archívneho dedičstva Slovenskej republiky (ďalej len „evidencia archívneho dedičstva“).

(6) Cudzí archívny dokument je archívny dokument, ktorý vznikol mimo územia Slovenska a netýka sa dejín Slovenska a Slovákov. Cudzí archívny dokument je aj archívny dokument, ktorý je zapísaný v evidencii cudzieho štátu.

(67 Preberanie archívnych dokumentov je súhrn odborných činností vykonávaných archívom, ktorých účelom je doplňova archívne dedičstvo.

(8) Ochrana archívnych dokumentov je súhrn odborných činností na ich zachovanie a ochranu pred odcudzením a poškodením.

(9) Sprístupňovanie archívnych dokumentov je súhrn odborných činností, ktorých účelom je umožni prístup k informáciám, ktoré obsahujú.

(10) Konzervačná kópia archívneho dokumentu (ďalej len „konzervačná kópia“) je kópia archívneho dokumentu vyhotovená spravidla na mikrofilme s ciežom zachova informáciu, ktorú archívny dokument obsahuje.

(11) Archívny informačný systém je súbor informácií o archívnych dokumentoch zapísaných v evidencii archívneho dedičstva, o ich uložení, obsahu a prístupe k nim.

(12) Predarchívna starostlivos je súhrn odborných činností vykonávaných archívom, ktorých účelom je prebera archívne dokumenty do archívu.

(13) Správa registratúry je zabezpečovanie evidovania, tvorby, ukladania, ochrany registratúrnych záznamov, prístupu k nim a zabezpečovanie ich vyraďovania.

(14) Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry.

(15) Registratúrny záznam je informácia evidovaná pôvodcom registratúry.

(16) Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra.

(17) Vyraďovanie registratúrneho záznamu je súhrn odborných činností, pri ktorých sa z registratúry vyčleňuje registratúrny záznam, ktorému uplynula lehota uloženia; registratúrny záznam s trvalou dokumentárnou hodnotou sa ukladá do archívu a registratúrny záznam bez trvalej dokumentárnej hodnoty sa zničí.

(18) Lehota uloženia je počet rokov, počas ktorých pôvodca registratúry potrebuje registratúrny záznam pre svoju činnos.

(19) Spis je registratúrny záznam alebo súbor registratúrnych záznamov, ktoré vznikli v súvislosti s vybavovaním tej istej veci.

§ 3

Základné ustanovenia

(1) Archívne dedičstvo je súčasou kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Štát je povinný zabezpeči zachovanie archívneho dedičstva a každý je povinný mu pri tom poskytnú súčinnos.3)

(2) Preberanie archívnych dokumentov, ochrana archívnych dokumentov, ich sprístupňovanie a prístup k informáciám obsiahnutým v archívnych dokumentoch je verejným záujmom.

(3) Každý, kto nadobudol záznam, ktorého obsah, pôvod, čas vzniku alebo jedinečnos vyhotovenia sú dôvodom na predpoklad, že by mohlo ís o archívny dokument, je povinný predloži ho ktorémukožvek archívu príslušnému podža tohto zákona rozhodova o dokumentárnej hodnote záznamu.

(4) Archívny dokument, ktorý je alebo má by trvalo uložený vo verejnom archíve, je nescudzitežný. Nescudzitežný je aj archívny dokument bez ohžadu na jeho pôvodcu, vlastníka alebo archív, v ktorom je uložený, ktorý je súčasou archívneho fondu alebo archívnej zbierky.

(5) Vlastnícke právo k archívnemu dokumentu, ktorého pôvodcom je štátny podnik, štátna rozpočtová organizácia a štátna príspevková organizácia zaniknutá alebo transformovaná pred účinnosou tohto zákona, možno previes len na štát.

(6) Štát má predkupné právo k archívnemu dokumentu v súkromnom vlastníctve; predkupné právo štátu zanikne uplynutím šiestich mesiacov odo dňa doručenia ponuky vlastníka Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) alebo dňom odmietnutia ponuky štátom pred uplynutím tejto lehoty.

(7) Na archívny dokument nemožno zriadi záložné právo4) ani ho inak zaaži. Archívny dokument nepodlieha výkonu rozhodnutia5) ani exekúcii6).

(8) Vyvlastni archívny dokument alebo rozhodnú o jeho nútenej úschove možno len za podmienok ustanovených týmto zákonom a za primeranú náhradu7).

Archívy

§ 4

Sústava archívov

(1) Sústavu archívov tvoria verejné archívy a súkromné archívy.

(2) Verejné archívy sú

a) štátne ústredné archívy a štátne archívy s regionálnou územnou pôsobnosou,

b) archívy štátnych orgánov, štátnych rozpočtových organizácií a štátnych príspevkových organizácií8),

c) mestské archívy9) a archívy samosprávnych krajov10),

d) archívy právnických osôb zriadených zákonom11),

e) archívy právnických osôb a archívy fyzických osôb, ktoré sú orgánmi verejnej správy12).

(3) Štátne ústredné archívy sú Slovenský národný archív a Štátny ústredný banský archív. Štátne archívy s regionálnou územnou pôsobnosou a územné obvody ich pôsobnosti sú uvedené v prílohe.

(4) Súkromné archívy sú archívy právnických osôb13) a archívy fyzických osôb.

§ 5

Zriaďovanie a zrušovanie archívu

(1) Ministerstvo zriaďuje štátne ústredné archívy a štátne archívy s regionálnou územnou pôsobnosou ako svoje zariadenia bez právnej subjektivity na plnenie úloh štátnej správy na úseku archívov a registratúr.

(2) Zriadi a zruši archív možno len so súhlasom ministerstva. Zriadi a zruši archív môžu

a) štátne orgány a nimi zriadené a založené právnické osoby,

b) obec, ktorá je mestom9) a samosprávny kraj10),

c) iné právnické osoby,

d) fyzické osoby.

(3) Ministerstvo rozhodne o zrušení archívu, ak jeho zriaďovatež

a) zanikol bez právneho nástupcu,

b) neodstráni porušenie povinností podža § 6 ods. 2 písm. a), b) a d) ani po opakovanom uložení pokuty.

Práva a povinnosti na úseku archívov

§ 6

Práva a povinnosti zriaďovateža archívu

(1) Zriaďovatež archívu je oprávnený

a) požiada ministerstvo o finančný príspevok na úhradu nákladov na potrebné úpravy priestorov archívu vykonávané s ciežom zlepši podmienky ochrany archívnych dokumentov uložených v archíve a prístupu k nim,

b) požiada ministerstvo o informáciu, odbornú radu a usmernenie.

(2) Zriaďovatež archívu je povinný

a) požiada ministerstvo o súhlas so zriadením archívu,

b) zabezpeči, aby úlohy archívu podža tohto zákona plnili osoby zapísané v zozname osôb vykonávajúcich v archíve odborné činnosti podža tohto zákona,

c) oznámi ministerstvu bezodkladne vznik a skončenie pracovného pomeru, vznik, skončenie a zánik štátnozamestnaneckého pomeru osôb zapísaných v zozname podža písmena b),

d) umiestni archív v priestoroch, ktoré zabezpečujú ochranu archívnych dokumentov a umožňujú prístup k archívnym dokumentom,

e) požiada ministerstvo o súhlas so zrušením archívu, ponúknu mu archívne dokumenty a uloži ich v archíve určenom ministerstvom.

(3) Žiados o súhlas so zriadením archívu obsahuje

a) meno a priezvisko, adresu trvalého pobytu fyzickej osoby alebo názov, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby, ktorá je zriaďovatežom archívu,

b) doklady preukazujúce, že

1. úlohy archívu budú plni osoby najmenej s úplným stredným vzdelaním alebo úplným stredným odborným vzdelaním14) (ďalej len „úplné stredné vzdelanie“), vždy však aspoň jedna osoba s vysokoškolským vzdelaním v študijnom odbore archívnictvo a pomocné historické vedy alebo v príbuznom študijnom odbore,

2. archív bude umiestnený v priestoroch zabezpečujúcich ochranu archívnych dokumentov,

3. archív má priestory pre prístup k archívnym dokumentom,

4. zriaďovatež archívu je schopný finančne zabezpečova činnos archívu tak, aby archív mohol plni úlohy podža tohto zákona.

(4) Žiados o súhlas so zrušením archívu obsahuje

a) údaje podža odseku 3 písm. a),

b) dôvody, pre ktoré zriaďovatež chce zruši archív,

c) ponuku na odkúpenie archívnych dokumentov štátom s návrhom ceny.

(5) Povinnosti zriaďovateža archívu sa vzahujú aj na jeho právneho nástupcu.

§ 7

Povinnosti archívu

Archív je povinný

a) vykonáva predarchívnu starostlivos a prebera archívne dokumenty od ich pôvodcu alebo vlastníka,

b) evidova archívne dokumenty, ktoré prebral, udržiava evidenciu v súlade so skutočným stavom a oznamova zmeny v evidencii,

c) ochraňova archívne dokumenty,

d) sprístupňova archívne dokumenty vrátane vypracúvania archívnych pomôcok,

e) vyda bádatežský poriadok,

f) umožňova výkon štátneho odborného dozoru,

g) umožňova prístup k archívnym dokumentom, archívnym pomôckam a k evidencii archívnych dokumentov, ktoré prebral,

h) vypracúva program vyhotovovania konzervačných kópií a o programe informova Slovenský národný archív,

i) zabezpečova a zasiela jedno vyhotovenie konzervačnej kópie najvýznamnejších archívnych dokumentov Slovenskému národnému archívu.

§ 8

Práva a povinnosti vlastníka archívneho dokumentu

(1) Vlastník archívneho dokumentu je oprávnený

a) využíva informačné, poradenské a odborno-metodické služby ministerstva,

b) požiada ministerstvo o finančný príspevok na ochranu archívneho dokumentu,

c) požiada ministerstvo o zabezpečenie konzervovania alebo reštaurovania archívneho dokumentu; náklady na konzervovanie alebo reštaurovanie uhrádza vlastník archívneho dokumentu,

d) obmedzi prístup k archívnym dokumentom a urči rozsah obmedzenia a čas jeho trvania;
prístup k archívnym dokumentom možno obmedzi na 30 rokov, a ak ide o obmedzenie prístupu z dôvodov uvedených v § 13 ods. 2 písm. a), na 50 rokov,

e) udeli osobitné povolenie na prístup k archívnym dokumentom,

f) previes vlastníctvo k archívnemu dokumentu v rámci územia Slovenskej republiky, ak štát neuplatnil svoje predkupné právo; ak ide o cudzí archívny dokument, môže previes vlastníctvo aj mimo územia Slovenskej republiky.

(2) Vlastník archívneho dokumentu je povinný

a) predloži archívny dokument archívu podža § 4 ods. 2 písm. a) na zapísanie do evidencie archívneho dedičstva,

b) zabezpečova ochranu archívneho dokumentu, najmä konzervovanie alebo reštaurovanie archívneho dokumentu, ak to vyžaduje jeho fyzický stav,

c) umožňova výkon štátneho odborného dozoru a poskytova potrebnú súčinnos,

d) strpie na nevyhnutný čas nútenú úschovu archívneho dokumentu,

e) ponúknu archívny dokument ministerstvu na prednostné odkúpenie alebo zmluvnú úschovu, ak sám nie je schopný zabezpeči jeho ochranu; súčasou ponuky na odkúpenie je návrh ceny,

f) oznamova archívu, ktorý eviduje archívny dokument, zmenu jeho vlastníka alebo držiteža, zmenu miesta jeho uloženia, jeho stratu, odcudzenie, opätovné nadobudnutie, poškodenie alebo zničenie,

g) informova nového vlastníka pri prevode vlastníctva k archívnemu dokumentu o zákaze jeho trvalého vývozu15),

h) požiada ministerstvo o povolenie na trvalý vývoz cudzieho archívneho dokumentu,

i) požiada ministerstvo o povolenie na dočasný vývoz archívneho dokumentu,

j) zabezpeči, ak je vyvážajúcim, vyhotovenie konzervačnej kópie pred dočasným vývozom archívneho dokumentu,

k) uhradi náklady spojené so zmluvnou úschovou a nútenou úschovou archívneho dokumentu,

l) predloži cudzí archívny dokument s ciežom identifikova ho.

Evidovanie archívnych dokumentov

§ 9

(1) Každý archív vedie evidenciu archívnych dokumentov, ktoré prebral.

(2) Evidenciu archívnych dokumentov vlastníka, ktorý nezriadil archív, vedie štátny ústredný archív alebo štátny archív s regionálnou územnou pôsobnosou.

(3) Štátny archív s regionálnou územnou pôsobnosou vedie evidenciu všetkých archívnych dokumentov nachádzajúcich sa v jeho územnom obvode. Evidenciu archívnych dokumentov archívov podža § 4 ods. 2 písm. b) vedie ministerstvo.

(4) Ministerstvo vedie ústrednú evidenciu všetkých archívnych dokumentov nachádzajúcich sa na území Slovenskej republiky (ďalej len „ústredná evidencia“).

(5) Evidencia archívnych dokumentov, ktorú vedú štátne ústredné archívy, štátne archívy s regionálnou územnou pôsobnosou a ústredná evidencia tvoria evidenciu archívneho dedičstva.

§ 10

(1) Evidenciu archívu tvoria evidenčné listy k súborom archívnych dokumentov, ktoré prebral, kniha prírastkov, kniha depozitov a kniha úbytkov. Evidenčný list k súboru archívnych dokumentov archív bezodkladne po jeho vyhotovení zasiela príslušnému štátnemu archívu s regionálnou územnou pôsobnosou na zaradenie do jeho evidencie; archívy podža § 4 ods. 2 písm. b) ho zasielajú ministerstvu.

(2) Ústrednú evidenciu tvoria

a) evidenčné listy k súborom archívnych dokumentov evidovaným štátnym ústredným archívom a štátnym archívom s regionálnou územnou pôsobnosou a archívom štátneho orgánu, štátnej rozpočtovej organizácie a štátnej príspevkovej organizácie,

b) záznamy o vyradení súborov archívnych dokumentov z evidencie a evidenčné listy k súborom archívnych dokumentov vyradeným z evidencie štátneho ústredného archívu a štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosou a archívu štátneho orgánu, štátnej rozpočtovej organizácie a štátnej príspevkovej organizácie.

§ 11

Archívny informačný systém

(1) Archívny informačný systém tvoria

a) evidencia archívneho dedičstva,

b) archívne pomôcky (sprievodca, inventár, katalóg a register).

(2) Archívny informačný systém vedú štátne ústredné archívy, štátne archívy s regionálnou územnou pôsobnosou a ministerstvo.

Prístup k archívnym dokumentom

§ 12

Podmienky prístupu k archívnym dokumentom

(1) Každý má právo na prístup k archívnym dokumentom uloženým v archíve a k archívnemu informačnému systému (ďalej len „prístup k archívnym dokumentom“), ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Archív umožňuje prístup k archívnym dokumentom vyhotovovaním odpisov, výpisov, potvrdení, kópií, štúdiom a verejným vystavovaním archívnych dokumentov.

(3) Archív predkladá na štúdium originál archívneho dokumentu iba výnimočne; kópiu archívneho dokumentu predkladá vždy, ak

a) ide o archívny dokument, ktorý vznikol pred rokom 1526,

b) obsahuje informácie, ku ktorým je obmedzený prístup,

c) by pri štúdiu mohlo dôjs k jeho poškodeniu alebo možnosti jeho poškodenia.

(4) Prístup k archívnym dokumentom sa uskutočňuje na základe písomnej žiadosti16) okrem prístupu k archívnym dokumentom ich verejným vystavovaním. Žiadatež v žiadosti o prístup k archívnym dokumentom formou odpisu, výpisu, potvrdenia alebo kópie uvedie

a) meno a priezvisko,

b) rodné číslo,

c) adresu trvalého pobytu a adresu prechodného pobytu,

d) druh a číslo preukazu totožnosti; žiadatež preukazuje totožnos občianskym preukazom17), cestovným dokladom18), vojenským preukazom19), námorníckou knižkou20) alebo dokladom o pobyte21),

e) údaje o požadovanom archívnom dokumente, ktoré sú mu známe,

f) účel využitia,

g) meno, priezvisko a adresu fyzickej osoby, alebo názov, sídlo a identifikačné číslo právnickej osoby, pre potreby ktorej žiada o prístup k archívnym dokumentom,

h) vyhlásenie o tom, či je pôvodcom archívnych dokumentov, jeho právnym nástupcom alebo vlastníkom archívnych dokumentov.

(5) Žiadosou o prístup k archívnym dokumentom formou štúdia je bádatežský list, v ktorom žiadatež uvedie údaje podža odseku 4, tému štúdia a vyhlásenie o tom, že informácie z archívnych dokumentov použije len na účely uvedené v bádatežskom liste a uvedie názov archívu, názov archívneho fondu a názov a meno spracovateža archívnej pomôcky, z ktorých získal informácie.

(6) Ak archív umožní žiadatežovi prístup k archívnym dokumentom podža žiadosti, rozhodnutie nevydáva.

(7) Prístup k archívnym dokumentom ich verejným vystavovaním archív umožňuje len výnimočne, na základe zmluvy a za úhradu nákladov na vyhotovenie kópií archívnych dokumentov a na ich prepravu. Vystavovatež musí archívne dokumenty poisti.

(8) Archív vyhotovuje odpis, výpis, potvrdenie z archívneho dokumentu a kópiu archívneho dokumentu za úhradu nákladov. Na vyhotovenom odpise, výpise, potvrdení a kópii osvedčuje ich zhodu s archívnym dokumentom. Archívom osvedčený odpis, výpis, potvrdenie a kópia nahrádzajú originál archívneho dokumentu.

(9) Odpis, výpis, potvrdenie z archívneho dokumentu alebo kópiu archívneho dokumentu, za ktoré žiadatež uhrádza správny poplatok22), ministerstvo doručuje do zahraničia prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

§ 13

Obmedzenie prístupu

(1) Právo na prístup k archívnym dokumentom sa nevzahuje na prístup ku knihe prírastkov, knihe depozitov, na údaje o vlastníctve archívneho dokumentu a mieste jeho uloženia uvedené v evidenčnom liste k súboru archívnych dokumentov a na osobné údaje uvedené v archívnej pomôcke.

(2) Archív obmedzí prístup k archívnym dokumentom, ak

a) by tým mohla by ohrozená bezpečnos štátu, jeho obrana, zahraničné, politické, hospodárske alebo finančné záujmy alebo ak to vyplýva z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, alebo zo záväzkov vyplývajúcich z jej členstva v medzinárodných organizáciách,

b) by tým mohli by ohrozené práva a právom chránené záujmy žijúcich osôb23),

c) by tým mohlo dôjs k ich poškodeniu alebo možnosti ich poškodenia,

d) to určujú podmienky, za ktorých boli uložené v archíve,

e) žiadatež hrubo porušil bádatežský poriadok archívu.

(3) Archív môže obmedzi prístup k archívnym dokumentom, ak archívne dokumenty nie sú sprístupnené.

(4) O obmedzení prístupu k archívnym dokumentom podža odseku 2 a 3 a o jeho trvaní rozhoduje24)archív. V prípadoch uvedených v odseku 2 písm. a) a b) archív obmedzí prístup na základe predchádzajúceho rozhodnutia pôvodcu alebo vlastníka archívnych dokumentov, ktoré urobil pri ich odovzdaní do archívu.

(5) Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch je možný

a) po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu, ak osobitný zákon25) alebo medzinárodná zmluva neustanovuje inak, alebo

b) po predložení písomného súhlasu s osvedčeným26) podpisom fyzickej osoby, o ktorej osobné údaje ide, alebo jej zákonného zástupcu, alebo blízkej osoby, ak táto fyzická osoba už nežije.

(6) Prístup k archívnym dokumentom nemožno obmedzi

a) ich pôvodcovi, jeho právnemu nástupcovi a vlastníkovi archívnych dokumentov,

b) štátnym orgánom, obci, samosprávnemu kraju, iným právnickým osobám a fyzickým osobám v súvislosti s ich činnosou podža osobitných predpisov27),

c) žiadatežovi, ktorého sa týkajú údaje obsiahnuté v archívnych dokumentoch,

d) ak nejde o obmedzenie prístupu z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) až c) a e) a v odseku 3 alebo ak pred vyraďovacím konaním nebol prístup obmedzený.

(7) Proti rozhodnutiu o obmedzení prístupu k archívnym dokumentom žiadatež môže poda odvolanie24). Ak sa rozhodnutie o obmedzení prístupu k archívnym dokumentom týka archívnych dokumentov uložených v archíve

a) právnickej osoby zriadenej alebo založenej štátnym orgánom, rozhoduje o odvolaní tento štátny orgán; ak nie je orgánom štátnej správy, rozhoduje o odvolaní ministerstvo,

b) inej právnickej osoby a fyzickej osoby, rozhoduje o odvolaní ministerstvo,

c) mesta11) a samosprávneho kraja12) rozhoduje o opravnom prostriedku proti ich rozhodnutiu súd28).

§ 14

Osobitné povolenie na prístup k archívnym dokumentom

(1) Pôvodca archívnych dokumentov, jeho právny nástupca alebo vlastník archívnych dokumentov môže udeli osobitné povolenie na prístup k archívnym dokumentom, ktoré inak nie sú prístupné (ďalej len „osobitné povolenie“).

(2) Ak nie je možné zisti pôvodcu archívnych dokumentov, jeho právneho nástupcu alebo vlastníka archívnych dokumentov, osobitné povolenie udežuje archív.

(3) Osobitné povolenie sa udežuje

a) na archívne dokumenty, alebo

b) fyzickej osobe.

(4) Z osobitného povolenia musí by zrejmé, kto ho udežuje, komu sa udežuje a na ktoré archívne dokumenty sa udežuje. Ak osobitné povolenie neudežuje archív, musí obsahova osvedčený26) podpis fyzickej osoby, ktorá ho udežuje.

(5) Archívne dokumenty, na prístup ku ktorým bolo udelené osobitné povolenie, sa stávajú trvalo prístupnými každému žiadatežovi.

(6) Udelením osobitného povolenia fyzickej osobe sa archívne dokumenty nestávajú prístupné inej fyzickej osobe. Ten, kto udelil osobitné povolenie fyzickej osobe, je povinný umožni každej ďalšej fyzickej osobe, ktorej ho udelí, prístup za rovnakých podmienok.

(7) Pôvodca archívnych dokumentov, jeho právny nástupca, vlastník archívnych dokumentov alebo archív môže udelenie osobitného povolenia podmieni podpísaním vyhlásenia žiadateža, že nezverejní získané informácie, ktoré by mohli poškodi verejný záujem alebo súkromný záujem.

§ 15

Bádatežský poriadok

(1) Bádatežský poriadok upravuje organizáciu štúdia archívnych dokumentov, ochranu archívnych dokumentov pri štúdiu, vyhotovovanie odpisu, výpisu, potvrdenia z archívneho dokumentu kópie archívneho dokumentu a prístup k evidencii archívnych dokumentov a k archívnym pomôckam, ktoré archív spravuje.

(2) Archív umiestňuje bádatežský poriadok na verejne prístupnom mieste v priestoroch archívu.

(3) Žiadatež, ktorému archív umožnil prístup k archívnym dokumentom (ďalej len „bádatež“), je povinný dodržiava bádatežský poriadok.

(4) Odcudzenie, zničenie alebo poškodenie archívneho dokumentu je hrubým porušením bádatežského poriadku. Bádatežovi, ktorý hrubo porušil bádatežský poriadok, archív môže obmedzi prístup k archívnym dokumentom až na desa rokov. Bádatež, ktorý hrubo porušil bádatežský poriadok, je povinný uhradi náklady vynaložené na odstránenie spôsobenej škody alebo cenu odcudzeného alebo zničeného archívneho dokumentu zistenú znalcom29).

(5) Ak sa bádatež hrubým porušením bádatežského poriadku dopustil trestného činu, za ktorý bol právoplatne odsúdený na výkon trestu odňatia slobody, ktorý nebol podmienečne odložený, lehota na obmedzenie prístupu k archívnym dokumentom začína plynú dňom skončenia výkonu trestu odňatia slobody.

Registratúry

§ 16

Práva a povinnosti pôvodcu registratúry

(1) Pôvodca registratúry je oprávnený

a) požiada ministerstvo prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosou o informáciu, odbornú radu a usmernenie,

b) zveri správu registratúry inej osobe.

(2) Pôvodca registratúry je povinný

a) evidova záznamy, ktoré vznikli z jeho činnosti, a došlé záznamy,

b) vypracova registratúrny plán a predloži ich na schválenie štátnemu ústrednému archívu alebo

štátnemu archívu s regionálnou územnou pôsobnosou; to neplatí pre pôvodcu registratúry, z činnosti ktorého nevznikajú záznamy majúce trvalú dokumentárnu hodnotu, ani pre pôvodcu registratúry, ktorého výsledky činnosti sú predmetom autorského práva,

c) zabezpečova správu registratúry,

d) zabezpeči trvanlivos registratúrneho záznamu; ak je registratúrny záznam vyhotovený na papieri, papier musí spĺňa požiadavky technickej normy,

e) uchova registratúrny záznam, z ktorého vyhotovil elektronickú kópiu, počas lehoty jeho uloženia,

f) zabezpečova, aby správu registratúry vykonávali osoby, ktoré majú najmenej úplné stredné vzdelanie14),

g) umiestni registratúru v priestoroch, ktoré zaručujú jej zachovanie,

h) umožňova výkon štátneho odborného dozoru nad správou registratúry,

i) vyraďova pravidelne registratúrne záznamy len so súhlasom ministerstva,

j) označi registratúrne záznamy, ku ktorým chce obmedzi prístup, slovami „obmedzený prístup“30) a uvedením času trvania obmedzenia,

k) oznamova bezodkladne ministerstvu prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosou zmenu svojho názvu a zmenu miesta uloženia registratúry,

l) odovzda archívne dokumenty po vyraďovacom konaní do archívu v lehote, ktorú archív určil, so zoznamom odovzdávaných archívnych dokumentov a s evidenčnými pomôckami podža registratúrneho poriadku,

m) odovzda bezodkladne registratúru právnemu nástupcovi alebo, ak zanikne bez právneho nástupcu,

1. odovzda registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou ministerstvu prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosou usporiadané podža jeho pokynov,

2. uloži registratúrne záznamy bez trvalej dokumentárnej hodnoty do uplynutia lehôt uloženia a oznámi ministerstvu miesto, kde sú uložené.

(3) Pôvodca registratúry, ktorý je orgánom verejnej správy, právnickou osobou zriadenou orgánom verejnej správy, právnickou osobou zriadenou zákonom alebo právnickou osobou, ktorej postavenie upravuje zákon, je povinný vypracova aj registratúrny poriadok.

(4) Pôvodca registratúry, ktorý je orgánom verejnej správy, zabezpečuje správu registratúry prostredníctvom elektronického informačného systému na správu registratúry, ak to ustanoví osobitný zákon.

§ 16a

Elektronický registratúrny záznam

(1) Elektronický registratúrny záznam je pôvodný, elektronicky vyhotovený registratúrny záznam, ktorý pôvodca registratúry uchováva na dátovom nosiči, prenáša alebo spracúva pomocou technických prostriedkov v elektronickej, magnetickej, optickej alebo v inej forme.

(2) Orgán verejnej správy prijíma elektronický registratúrny záznam najmä prostredníctvom elektronickej podatežne30a).

(3) Elektronický registratúrny záznam obsahuje aj štrukturované údaje o obsahu, štruktúre a väzbách elektronického záznamu a jeho správe. Tieto údaje sú k nemu pripojené počas lehoty uloženia.

(4) Pôvodca registratúry zabezpečuje uchovávanie elektronického registratúrneho záznamu počas jeho lehoty uloženia spôsobom zaručujúcim hodnovernos pôvodu elektronického registratúrneho záznamu, neporušitežnos jeho obsahu a jeho čitatežnos vrátane údajov o jeho správe.

(5) Pôvodca registratúry uchováva údaje na overenie podpisu podpísaného elektronického registratúrneho záznamu spolu s elektronickým registratúrnym záznamom.

(6) Pôvodca registratúry uskutočňuje zmenu formátu elektronického registratúrneho záznamu spôsobom zaručujúcim hodnovernos elektronického registratúrneho záznamu, neporušitežnos jeho obsahu, jeho čitatežnos a bezpečnos procesu zmeny formátu elektronického registratúrneho záznamu. Hodnovernos elektronického registratúrneho záznamu vzniknutého zmenou formátu sa preukazuje najmä identifikačnými údajmi o osobe, ktorá zmenu vykonala, dátumom jej vykonania a časovou pečiatkou.30b).

(7) Elektronický registratúrny záznam podpísaný platným zaručeným elektronickým podpisom30c) osoby, ktorá bola v čase podpisovania na to oprávnená, alebo osoby zodpovednej za zmenu vykonanú podža odseku 6, alebo osoby zodpovednej za jeho autorizovanú zmenu formátu a bol opatrený časovou pečiatkou sa považuje za hodnoverný, ak sa nepreukáže opak.

(8) Pôvodca registratúry odovzdáva elektronické archívne dokumenty spôsobom ustanoveným vo všeobecne záväznom právnom predpise podža §33 ods. 2.

§ 17

Registratúrny poriadok a registratúrny plán

(1) Pôvodca registratúry podža §16 ods. 3 upravuje v registratúrnom poriadku

a) evidovanie, tvorbu, ukladanie, ochranu registratúrnych záznamov, prístup k registratúrnym záznamom a ich vyraďovanie,

b) personálne, priestorové a materiálno-technické zabezpečenie správy registratúry,

c) úlohy a opis činností zamestnancov pôvodcu registratúry na jednotlivých úsekoch správy registratúry,

d) používanie pečiatok, zaručeného elektronického podpisu a časovej pečiatky.

(2) Registratúrny plán člení registratúru pôvodcu do vecných skupín. U pôvodcu registratúry podža §16 ods. 3 je súčasou registratúrneho poriadku.

Rozhodovanie o dokumentárnej hodnote záznamov

§ 18

Rozhodovanie o dokumentárnej hodnote registratúrnych záznamov vo vyraďovacom konaní

(1) O dokumentárnej hodnote registratúrnych záznamov pri ich vyraďovaní vo vyraďovacom konaní rozhoduje ministerstvo. Vyraďovanie registratúrnych záznamov pozostáva z prípravy vyraďovacieho konania a z vyraďovacieho konania.

(2) Pôvodca registratúry môže vyradi z registratúry registratúrne záznamy len vo vyraďovacom konaní.

(3) Pôvodca registratúry vyraďuje registratúrne záznamy najmenej raz za pä rokov. V odôvodnenom prípade si pôvodca registratúry môže dohodnú inú lehotu.

§ 19

Príprava vyraďovacieho konania

(1) Pôvodca registratúry navrhuje na vyradenie všetky registratúrne záznamy, ktorým uplynula lehota uloženia. Ak niektoré z registratúrnych záznamov, ktorým uplynula lehota uloženia, ešte potrebuje, prerokuje vo vyraďovacom konaní jej predĺženie. Pôvodca registratúry nesmie do návrhu na vyradenie registratúrnych záznamov (ďalej len „návrh na vyradenie“) zaradi registratúrne záznamy, ktorým neuplynula lehota uloženia.

(2) V návrhu na vyradenie pôvodca registratúry uvedie

a) vyhlásenie o tom, že všetkým registratúrnym záznamom navrhnutým na vyradenie uplynula lehota uloženia,

b) vyhlásenie o tom, že registratúrne záznamy navrhnuté na vyradenie už nepotrebuje na svoju činnos,

c) zoznam vecných skupín registratúrnych záznamov navrhnutých na odovzdanie do archívu,

d) zoznam vecných skupín registratúrnych záznamov navrhnutých na zničenie.

§ 20

Vyraďovacie konanie

(1) Vyraďovacie konanie sa začína predložením návrhu na vyradenie. Ak návrh na vyradenie má všetky náležitosti, ministerstvo prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosou posúdi dokumentárnu hodnotu registratúrnych záznamov a vydá rozhodnutie o

a) vyradení registratúrnych záznamov po uplynutí ich lehoty uloženia,

b) trvalej dokumentárnej hodnote registratúrnych záznamov a termíne ich odovzdania do archívu,

c) tom, že pôvodca registratúry môže zniči registratúrne záznamy bez trvalej dokumentárnej hodnoty.

(2) Pôvodca registratúry môže zniči registratúrne záznamy bez trvalej dokumentárnej hodnoty, ak mu rozhodnutie podža odseku 1 nebolo doručené do 60 dní od predloženia návrhu na vyradenie.

(3) Vyraďovanie registratúrnych záznamov, ktoré obsahujú utajované skutočnosti, upravuje osobitný predpis31).

§ 21

Rozhodovanie o dokumentárnej hodnote záznamu mimo vyraďovacieho konania

Mimo vyraďovacieho konania sa rozhoduje o dokumentárnej hodnote záznamu, ak ide o záznam, ktorý

a) má štát nadobudnú do vlastníctva,

b) bol ponúknutý na prevzatie do archívu,

c) bol nájdený,

d) sa posudzuje na žiados vlastníka záznamu.

§ 22

Preberanie archívnych dokumentov

(1) Archív preberá archívne dokumenty od pôvodcu registratúry spolu s evidenčnými pomôckami podža registratúrneho poriadku.

(2) Preberanie archívnych dokumentov sa uskutočňuje na základe preberacieho protokolu, ktorý obsahuje

a) názov preberajúceho archívu,

b) názov odovzdávajúceho,

c) názov pôvodcu archívnych dokumentov, ak nie je odovzdávajúcim,

d) časové rozpätie vzniku archívnych dokumentov,

e) číslo rozhodnutia o vyradení registratúrnych záznamov,

f) počet odovzdávaných archívnych ukladacích jednotiek,

g) vyhlásenie odovzdávajúceho, že archívne dokumenty sú označené podža rozhodnutia príslušného štátneho archívu,

h) vyhlásenie odovzdávajúceho o fyzickom stave archívnych dokumentov,

i) miesto a dátum prevzatia archívnych dokumentov,

j) odtlačok úradnej pečiatky odovzdávajúceho, archívu a podpisy ich zástupcov.

k) zoznam odovzdávaných archívnych dokumentov vypracovaný odovzdávajúcim.

(3) Ak archív preberá archívne dokumenty, o ktorých dokumentárnej hodnote sa rozhodlo mimo vyraďovacieho konania, v preberacom protokole uvedie náležitosti podža odseku 2 písmena a) až d), písmena i) až k) a prípadné obmedzenie prístupu k archívnym dokumentom.

(4) Náklady súvisiace s odovzdaním archívnych dokumentov do archívu po skončení vyraďovacieho konania uhrádza pôvodca registratúry.

(5) Vo výnimočnom prípade môže archív po skončení vyraďovacieho konania dohodnú s pôvodcom registratúry dočasné uloženie archívnych dokumentov u pôvodcu.

(6) Archív môže odmietnu prebra archívne dokumenty, ak nie sú usporiadané podža registratúrneho plánu pôvodcu registratúry; súčasne určí lehotu na usporiadanie archívnych dokumentov.

§ 23

Správa registratúry inou osobou

(1) Pôvodca registratúry môže zveri inej osobe správu registratúrnych záznamov, ktoré už nepotrebuje a ktorým ešte neuplynula lehota uloženia.

(2) Správu registratúry iného pôvodcu registratúry môže vykonáva len osoba, ktorá má úplné stredné vzdelanie a tri roky odbornej praxe alebo vysokoškolské vzdelanie podža §6 ods. 3 písm. b) prvého bodu.

(3) Povinnosti pôvodcu registratúry pri správe jeho registratúry inou osobou zostávajú zachované. Tým nie je dotknutá zodpovednos správcu registratúry podža osobitného predpisu32).

Štátna správa na úseku archívov a registratúr

§ 24

Ministerstvo

(1) Ústredným orgánom štátnej správy na úseku archívov a registratúr je ministerstvo.
Ministerstvo

a) riadi výkon štátnej správy na úseku archívov a registratúr,

b) vypracúva koncepciu rozvoja archívov, preberania, sprístupňovania a ochrany archívnych dokumentov a správy registratúry,

c) dáva súhlas na zriadenie a zrušenie archívov a zrušuje archívy v prípadoch ustanovených týmto zákonom,

d) vedie evidenciu archívov a zoznam osôb vykonávajúcich v archíve odborné činnosti podža tohto zákona,

e) rozhoduje o vyraďovaní registratúrnych záznamov archívov podža § 4 ods. 2 písm. a) a b) a vykonáva nad nimi štátny odborný dozor,

f) vedie archívny informačný systém,

g) vydáva povolenie na trvalý vývoz cudzích archívnych dokumentov a na dočasný vývoz archívnych dokumentov,

h) rozhoduje o uložení pokuty, nútenej úschove archívneho dokumentu a o jeho vyvlastnení,

i) poskytuje primeranú náhradu za obmedzenie vlastníckeho práva k archívnym dokumentom,

j) plní záväzky Slovenskej republiky vyplývajúce jej z členstva v medzinárodných organizáciách na úseku archívov a dojednáva a vykonáva medzinárodné zmluvy týkajúce sa archívov,

k) koordinuje postup ústredných štátnych orgánov pri správe ich registratúry a vydáva pre ne vzorový registratúrny poriadok,

l) riadi a kontroluje správu registratúry obvodných úradov,

m) vydáva štandardy pre elektronické informačné systémy na správu registratúry a posudzuje zhodu elektronického informačného systému na správu registratúry so štandardom pre elektronické informačné systémy na správu registratúry,

n) zabezpečuje činnos Vedeckej archívnej rady.

(2) Ministerstvo môže zriaďovatežovi archívu poskytnú na úhradu nákladov na potrebné úpravy priestorov archívu finančný príspevok. Príspevok poskytuje na základe zmluvy, v ktorej sa zriaďovatež archívu zaviaže, že finančný príspevok vráti, ak ministerstvo zistí, že bol použitý na iný účel.

(3) Ministerstvo prostredníctvom Slovenského národného archívu, Štátneho ústredného banského archívu a štátnych archívov s regionálnou územnou pôsobnosou

a) vedie evidenciu

1. pôvodcov registratúr,

2. archívneho dedičstva,

b) vykonáva štátny odborný dozor nad

1. správou registratúry,

2. archívmi,

3. archívnymi dokumentmi uloženými u vlastníkov, ktorí nezriadili archív,

c) schvažuje registratúrny poriadok a registratúrny plán pôvodcu registratúry, ako aj bádatežský poriadok archívu,

d) rozhoduje o

1. vyraďovaní registratúrnych záznamov,

2. obmedzení prístupu k archívnym dokumentom, ktoré prebralo,

e) preberá archívne dokumenty pochádzajúce z činnosti štátnych orgánov a nimi zriadených a založených právnických osôb, obcí a samosprávnych krajov a nimi zriadených a založených právnických osôb, iných právnických osôb a významných fyzických osôb, ktoré nezriadili archív,

f) umožňuje prístup k archívnym dokumentom, ktoré spravuje a spravuje archívny informačný systém,

g) vyberá správne poplatky podža osobitného predpisu22).

(4) Ministerstvo na úseku starostlivosti o elektronické archívne dokumenty zabezpečuje metodické usmerňovanie správy elektronických archívnych dokumentov.

(5) Evidencia pôvodcov registratúr sa vedie na účely zabezpečenia predarchívnej starostlivosti štátnych archívov u pôvodcov registratúr. Evidencia pôvodcov registratúru obsahuje tieto údaje:

a) meno a priezvisko pôvodcu registratúru alebo, ak ide o právnickú osobu, názov a identifikačné číslo organizácie, ak ho má pridelené,

b) adresu trvalého pobytu alebo, ak ide o právnickú osobu, sídlo,

c) predmet činnosti,

d) miesto uloženia registratúry,

e) formu vedenia správy registratúry,

f) dátum vykonaných kontrol.

§ 25

Vývoz

(1) Archívny dokument nemožno trvalo vyviez; to sa nevzahuje na cudzie archívne dokumenty.

(2) Dočasný vývoz archívneho dokumentu a trvalý vývoz cudzieho archívneho dokumentu je možný len s písomným povolením33) ministerstva na vývoz archívneho dokumentu (ďalej len „povolenie“). Archívny dokument možno dočasne vyviez najviac na 12 mesiacov.

(3) Ministerstvo udežuje povolenie pri dočasnom vývoze archívneho dokumentu spravidla na výstavné, konzervátorské, reštaurátorské alebo študijné účely. Povolenie obsahuje okrem všeobecných náležitostí rozhodnutia24) identifikačné údaje archívneho dokumentu: názov archívu, meno a priezvisko alebo názov vlastníka alebo pôvodcu archívneho dokumentu, názov súboru archívnych dokumentov, časový rozsah vzniku súboru archívnych dokumentov, miesto uloženia, množstvo, dátum, dokedy musí by archívny dokument dovezený a prípadné ďalšie podmienky. Povolenie je platné 12 mesiacov od dátumu vydania.

(4) Ten, kto dočasne vyváža archívny dokument, je povinný požiada ministerstvo o povolenie najneskôr tri mesiace pred vývozom. Žiados obsahuje

a) meno a priezvisko, adresu trvalého pobytu a adresu prechodného pobytu alebo názov, sídlo a identifikačné číslo vyvážajúceho,

b) identifikačné údaje toho, ku komu sa vyváža,

c) identifikačné údaje archívneho dokumentu podža odseku 3,

d) účel dočasného vývozu,

e) osvedčenú kópiu dokladu o vlastníctve archívneho dokumentu; ak vyvážajúci nie je vlastníkom archívneho dokumentu, aj písomný súhlas vlastníka archívneho dokumentu s jeho osvedčeným26) podpisom,

f) cenu archívneho dokumentu zistenú znalcom29),

g) potvrdenie o vyhotovení konzervačnej kópie,

h) miesto vývozu,

i) čas trvania vývozu.

(5) K žiadosti je potrebné priloži zoznam vyvážaných archívnych dokumentov a poistnú zmluvu. Náklady spojené s vývozom uhrádza vyvážajúci.

(6) Povolenie podža odseku 2 sa vydáva a žiados podža odseku 4 sa podáva na osobitnom tlačive.

(7) Archívny dokument na miesto určenia prepravuje výlučne právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zabezpečuje prepravu prostredníctvom kuriéra.

(8) Vyvážajúci je povinný povolenie predloži colným orgánom spolu so zoznamom vyvážaných archívnych dokumentov. Zoznam musí by vypracovaný na hlavičkovom papieri ministerstva. Každá strana zoznamu musí obsahova podpis osoby, ktorá vydala povolenie, a odtlačok úradnej pečiatky ministerstva.

(9) Vyvážajúci je povinný do 30 dní po dovezení archívneho dokumentu spä na územie Slovenskej republiky predloži ho ministerstvu na kontrolu; ak nedošlo k jeho poškodeniu alebo zmene, ministerstvo vráti archívny dokument vyvážajúcemu. Ak došlo počas dočasného vývozu k zničeniu, strate alebo odcudzeniu archívneho dokumentu, vyvážajúci je povinný bezodkladne oznámi túto skutočnos ministerstvu.

(10) Ak ministerstvo zistí, že počas dočasného vývozu archívneho dokumentu došlo k jeho poškodeniu alebo zmene, navrhne spôsob nápravy. Náklady na konzervovanie a reštaurovanie archívneho dokumentu uhrádza vyvážajúci.

(11) Ak sa dočasný vývoz neuskutoční, je ten, komu bolo udelené povolenie, povinný bezodkladne ho vráti ministerstvu.

(12) Predloženie povolenia na dočasný vývoz archívneho dokumentu nenahrádza povinnosti podža osobitného predpisu34).

(13) Na trvalý vývoz cudzieho archívneho dokumentu sa vzahujú odseky 2 a 3, odsek 4 písm. a) až c), e) a f) a odseky 5 až 8.

(14) Na vývoz registratúrnych záznamov sa primerane vzahujú odseky 1 až 6, 8, 9, 11 a 12.

§ 26

Dovoz

Cudzí archívny dokument starší ako 50 rokov, ktorý je zapísaný v evidencii cudzieho štátu, možno doviez na územie Slovenskej republiky len s povolením príslušného orgánu cudzieho štátu. Dovoz cudzieho archívneho dokumentu odcudzeného v štáte jeho pôvodu alebo v treom štáte, alebo nezákonne vyvezeného zo štátu jeho pôvodu alebo z tretieho štátu, ako aj jeho nadobúdanie do vlastníctva sa zakazuje35).

§ 27

Konanie o vrátenie archívneho dokumentu

(1) Ministerstvo vedie konanie o vrátenie archívneho dokumentu, ktorý bol vyvezený z územia Slovenskej republiky bez jeho povolenia, alebo nebol v lehote určenej na dočasný vývoz dovezený spä, alebo ak došlo k porušeniu inej podmienky dočasného vývozu (ďalej len „návratné konanie“).

(2) Ministerstvo verejne oznamuje stratu alebo odcudzenie archívneho dokumentu bezodkladne po tom, ako sa o nich dozvedelo36). Ministerstvo môže zača návratné konanie najneskôr do jedného roka odo dňa, keď sa dozvedelo miesto uloženia archívneho dokumentu a totožnos jeho vlastníka alebo držiteža, najneskôr však do 75 rokov od jeho vývozu, ak medzinárodná zmluva, ktorú Slovenská republika uzavrela, neustanovuje dlhšiu lehotu.

(3) Návratné konanie nemožno uskutočni, ak v čase jeho začatia vývoz archívneho dokumentu alebo cudzieho archívneho dokumentu nie je už vývozom bez povolenia.

(4) Ministerstvo k žiadosti o vrátenie archívneho dokumentu vyvezeného z územia Slovenskej republiky, ktorú zasiela inému štátu, pripojí informáciu o začatí návratného konania. Žiados ministerstva o vrátenie archívneho dokumentu, ako aj žiados príslušného orgánu cudzieho štátu o vrátenie archívneho dokumentu zapísaného v jeho evidencii musí obsahova označenie miesta, na ktorom sa archívny dokument nachádza alebo na ktorom by sa mal nachádza, ako aj všetky informácie, ktoré môžu užahči jeho vyhžadanie. Ministerstvo o obdržaní žiadosti cudzieho štátu informuje aj príslušné orgány iných štátov.

(5) Ak archívny dokument, o ktorom ministerstvo vedie návratné konanie, nebol z cudzieho štátu vrátený, ministerstvo môže poda súdu tohto štátu návrh na začatie občianskoprávneho konania alebo trestnoprávneho konania.

(6) Ministerstvo spolupracuje s orgánmi iných štátov, ktoré uskutočňujú vyhžadávanie archívneho dokumentu alebo žiadajú o vrátenie archívneho dokumentu vyvezeného bez ich povolenia, alebo nedovezeného v lehote určenej na jeho dočasný vývoz, alebo ak došlo k porušeniu inej podmienky dočasného vývozu (ďalej len „žiadajúci štát“). Ministerstvo na základe žiadosti žiadajúceho štátu

a) vyhžadáva cudzí archívny dokument a identifikuje jeho vlastníka alebo držiteža,

b) oznamuje, či a kde bol hžadaný cudzí archívny dokument nájdený, a to, či existujú skutočnosti odôvodňujúce predpoklad, že bol bez povolenia príslušného orgánu žiadajúceho štátu vyvezený z jeho územia,

c) umožňuje jeho príslušnému orgánu do dvoch mesiacov od oznámenia podža písm. b) vykona identifikáciu hžadaného cudzieho archívneho dokumentu,

d) vykonáva v spolupráci s ním opatrenia potrebné na ochranu fyzického stavu nájdeného cudzieho archívneho dokumentu,

e) prijíma dočasné opatrenia s ciežom predís konaniu, ktoré by mohlo zmari účel návratného konania,

f) zabezpečuje styk medzi vlastníkom alebo držitežom cudzieho archívneho dokumentu a žiadajúcim štátom.

(7) Vlastníkovi zo štátu, z ktorého bol archívny dokument vrátený na územie Slovenskej republiky, patrí primeraná náhrada za predpokladu, že sa o archívny dokument riadne staral.

(8) Výdavky spojené s návratným konaním uhrádza ministerstvo; ak ide o vrátenie cudzieho archívneho dokumentu zapísaného v evidencii iného štátu, výdavky uhrádza žiadajúci štát. To sa vzahuje aj na výdavky vynaložené na opatrenia podža odseku 6 písm. d). Tým nie je dotknuté právo na ich náhradu od osoby alebo od osôb, ktoré vyviezli archívny dokument alebo sa podiežali na jeho vývoze z územia Slovenskej republiky bez povolenia ministerstva.

§ 28

Štátny odborný dozor

(1) Štátny odborný dozor vykonáva ministerstvo.

(2) Predmetom štátneho odborného dozoru je kontrola plnenia povinností ustanovených týmto zákonom.

(3) Ministerstvo vykonáva štátny odborný dozor v štátnych orgánoch najmenej raz za pä rokov; v odôvodnených prípadoch môže dohodnú aj dlhšiu lehotu. U iných právnických osôb a fyzických osôb sa vykonáva v termínoch, ktoré s nimi ministerstvo dohodne.

(4) Štátny zamestnanec vykonávajúci štátny odborný dozor je oprávnený

a) vstupova do priestorov archívu, do priestorov, v ktorých sú uložené archívne dokumenty a priestorov, v ktorých sa nachádza registratúra,

b) požadova potrebné doklady, údaje, informácie a vysvetlenia, ktoré sa týkajú dodržiavania povinností ustanovených týmto zákonom; nie je oprávnený robi si výpisy a odpisy z archívnych dokumentov a registratúrnych záznamov alebo ich kópie,

c) požadova preukázanie totožnosti osôb vykonávajúcich činnosti podža tohto zákona v archívoch a pri správe registratúry.

(5) Štátny zamestnanec vykonávajúci štátny odborný dozor je povinný

a) preukáza sa vopred preukazom oprávňujúcim na výkon štátneho odborného dozoru; preukaz vydáva ministerstvo,

b) poskytnú na požiadanie informáciu, odbornú radu a usmernenie,

c) zachováva mlčanlivos o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone štátneho odborného dozoru,

d) spísa po skončení kontroly záznam a odovzda alebo doruči ho zriaďovatežovi archívu, vlastníkovi archívneho dokumentu alebo pôvodcovi registratúry a správcovi registratúry iného pôvodcu.

(6) Záznam o kontrole obsahuje

a) označenie orgánu štátneho odborného dozoru a kontrolovaného,

b) meno a priezvisko zamestnanca, ktorý vykonal kontrolu,

c) miesto a dátum kontroly,

d) predmet kontroly,

e) zistené nedostatky,

f) opatrenia uložené na odstránenie zistených nedostatkov vrátane lehoty na ich vykonanie,

g) podpis zamestnanca, ktorý vykonal kontrolu.

§ 29

Nútená úschova

(1) Ministerstvo rozhodne o nútenej úschove archívneho dokumentu, ak vlastník archívneho dokumentu alebo zriaďovatež archívu nevykonal v určenej lehote opatrenie, ktoré mu uložilo pri výkone štátneho odborného dozoru a vyžaduje to fyzický stav archívneho dokumentu.

(2) Ministerstvo v rozhodnutí určí čas trvania nútenej úschovy archívneho dokumentu. Archívny dokument môže by v nútenej úschove najviac pä rokov.

(3) Ministerstvo zruší rozhodnutie o nútenej úschove archívneho dokumentu, ak pred uplynutím určeného času trvania nútenej úschovy vlastník archívneho dokumentu alebo zriaďovatež archívu preukáže, že pominuli jej dôvody alebo konzervovanie a reštaurovanie archívneho dokumentu bolo ukončené.

(4) Náklady na konzervovanie a reštaurovanie archívneho dokumentu počas jeho nútenej úschovy uhrádza vlastník archívneho dokumentu alebo zriaďovatež archívu.

(5) Za obmedzenie vlastníckeho práva, ku ktorému dochádza nútenou úschovou, patrí vlastníkovi archívneho dokumentu alebo zriaďovatežovi archívu primeraná náhrada7). Náhrada sa poskytuje v sume zistenej znalcom29) a je súčasou výroku rozhodnutia o nútenej úschove archívneho dokumentu.

§ 30

Vyvlastnenie

(1) Ak ministerstvo vlastníkovi archívneho dokumentu alebo zriaďovatežovi archívu po skončení nútenej úschovy archívneho dokumentu uložilo opatrenie na ochranu archívneho dokumentu, ktoré nesplnil, ministerstvo môže archívny dokument vyvlastni.

(2) Vyvlastni archívny dokument možno len do vlastníctva štátu a za primeranú náhradu7). Náhrada sa poskytuje v sume zistenej znalcom29). Prechod vlastníckeho práva na štát a výška náhrady sú súčasou výroku rozhodnutia o vyvlastnení.

(3) Odkladný účinok opravného prostriedku proti rozhodnutiu o vyvlastnení možno vylúči, ak by mohlo dôjs k poškodeniu archívneho dokumentu alebo možnosti jeho poškodenia.

§ 30a

Priestupky

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto

a) zničí alebo poškodí archívny dokument,

b) odcudzí archívny dokument,

c) vyvezie trvalo archívny dokument bez povolenia ministerstva,

d) neoprávnene zničí registratúrne záznamy alebo registratúru bez vyraďovacieho konania,

e) neumožní výkon štátneho odborného dozoru,

f) nevykoná opatrenie na ochranu archívneho dokumentu, ktoré mu uložilo ministerstvo,

g) neodovzdá archívny dokument do nútenej úschovy,

h) neodovzdá archívny dokument, ktorý mu bol vyvlastnený,

i) nepredloží cudzí archívny dokument s ciežom identifikova ho,

j) vyvezie trvalo registratúrne záznamy,

k) vyvezie dočasne archívny dokument bez povolenia ministerstva,

l) dovezie na územie Slovenskej republiky cudzí archívny dokument bez povolenia štátu vývozu alebo dovezie cudzí archívny dokument odcudzený v inom štáte,

m) nepredloží archívny dokument na reštaurovanie alebo konzervovanie,

n) nezabezpečí správu registratúry,

o) umiestni registratúrne záznamy v priestoroch, ktoré nespĺňajú podmienky ich ochrany alebo nezabezpečí uchovávanie alebo zmenu formátu elektronického registratúrneho záznamu postupom podža tohto zákona a všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných na jeho vykonanie,

p) nevykoná opatrenie na nápravu nedostatkov v správe registratúry, ktoré mu uložilo ministerstvo,

r) nepredloží na posúdenie dokumentárnej hodnoty záznam, ktorý nadobudol a ktorého obsah, pôvod, čas vzniku alebo jedinečnos vyhotovenia odôvodňujú predpoklad, že by mohlo ís o archívny dokument,

s) nepožiada ministerstvo o súhlas so zriadením archívu alebo so zrušením archívu,

t) neponúkne ministerstvu archívne dokumenty na prednostné odkúpenie,

u) vyvezie dočasne bez povolenia registratúrne záznamy,

v) neoznámi zmenu vlastníka alebo držiteža archívneho dokumentu, zmenu uloženia, stratu, odcudzenie, opätovné nadobudnutie, poškodenie alebo zničenie archívneho dokumentu,

w) poruší bádatežský poriadok,

x) neoznámi ako zriaďovatež archívu vznik a zánik pracovného pomeru osoby vykonávajúcej odborné činnosti v archíve,

y) nevráti povolenie, ktoré nepoužil.

(2) Za priestupok podža odseku 1 písm. a) až d) možno uloži pokutu do 33 193 eur, za priestupok podža odseku 1 písm. e) až j) pokutu do 16 596 eur, za priestupok podža odseku 1 písm. k) až p) pokutu do 3319 eur a za priestupok podža odseku 1 písm. r) až y) pokutu do 1659 eur.

(3) Priestupky podža tohto zákona prejednáva ministerstvo.

(4) Na priestupky a ich prejednávanie sa vzahuje všeobecný predpis o priestupkoch36a).

§ 31

Iné správne delikty

(1) Ministerstvo môže uloži pokutu do

a) 33 193 eur tomu, kto

1. zničí alebo poškodí archívny dokument,

2. odcudzí archívny dokument,

3. vyvezie trvalo archívny dokument bez povolenia ministerstva,

4. neoprávnene zničí registratúrne záznamy alebo registratúru bez vyraďovacieho konania,

b) 16 596 eur tomu, kto

1. neumožní výkon štátneho odborného dozoru,

2. nevykoná opatrenie na ochranu archívneho dokumentu, ktoré mu uložilo ministerstvo,

3. neodovzdá archívny dokument do nútenej úschovy,

4. neodovzdá archívny dokument, ktorý mu bol vyvlastnený,

5. nepredloží cudzí archívny dokument s ciežom identifikova ho,

6. vyvezie trvalo registratúrne záznamy,

c) 3319 eur tomu, kto

1. vyvezie dočasne archívny dokument bez povolenia ministerstva,

2. dovezie na územie Slovenskej republiky cudzí archívny dokument bez povolenia štátu vývozu alebo dovezie cudzí archívny dokument odcudzený v inom štáte,

3. nepredloží archívny dokument na reštaurovanie alebo konzervovanie,

4. nevypracuje registratúrny poriadok a registratúrny plán alebo ho nepredloží na posúdenie a schválenie,

5. nezabezpečí správu registratúry,

6. nezabezpečí trvanlivos registratúrneho záznamu alebo nezabezpečí uchovávanie alebo zmenu formátu elektronického registratúrneho záznamu postupom podža tohto zákona a všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných na jeho vykonanie,

7. umiestni registratúrne záznamy v priestoroch, ktoré nespĺňajú podmienky ich ochrany,

8. neodovzdá registratúru právnemu nástupcovi,

9. nevykoná opatrenie na nápravu nedostatkov v správe registratúry, ktoré mu uložilo ministerstvo,

d) 1659 eur tomu, kto

1. nepredloží na posúdenie dokumentárnej hodnoty záznam, ktorý nadobudol a ktorého obsah, pôvod, doba vzniku alebo jedinečnos vyhotovenia odôvodňujú predpoklad, že by mohlo ís o archívny dokument,

2. nepožiada ministerstvo o súhlas so zriadením archívu alebo so zrušením archívu,

3. neponúkne ministerstvu archívne dokumenty na prednostné odkúpenie,

4. vyvezie dočasne bez povolenia registratúrne záznamy,

5. neoznámi zmenu vlastníka alebo držiteža archívneho dokumentu, zmenu uloženia, stratu, odcudzenie, opätovné nadobudnutie, poškodenie alebo zničenie archívneho dokumentu,

6. poruší bádatežský poriadok,

7. neoznámi ako zriaďovatež archívu vznik a zánik pracovného pomeru osoby vykonávajúcej odborné činnosti v archíve,

8. neoznámi ako pôvodca registratúry zmenu svojho názvu alebo zmenu miesta uloženia registratúry,

9. nevráti povolenie, ktoré nepoužil.

(2) Pokutu možno uloži do jedného roka odo dňa, v ktorom sa ministerstvo dozvedelo o tom, kto sa konania podža odseku 1 dopustil, najneskôr však do troch rokov odo dňa, v ktorom došlo ku konaniu opodstatňujúcemu uloženie pokuty. Pri ukladaní pokút sa prihliada najmä na závažnos, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania.

(3) V rozhodnutí o uložení pokuty za nesplnenie opatrení uložených pri výkone štátneho odborného dozoru ministerstvo súčasne určí aj lehotu, v ktorej sa majú nedostatky odstráni. Tomu, kto nevykonal v určenej lehote nápravu nedostatkov, za ktoré mu bola uložená pokuta, uloží ďalšiu pokutu vo výške dvojnásobku hornej hranice pokuty ustanovenej týmto zákonom.

(4) Ak ten, komu bola uložená pokuta, znovu poruší v čase jedného roka odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty povinnos, za ktorú mu bola pokuta uložená, uloží sa mu ďalšia pokuta v sume rovnajúcej sa dvojnásobku hornej hranice pokuty ustanovenej týmto zákonom.

(5) Pokuta je splatná do 30 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ak v rozhodnutí nie je určená dlhšia lehota.

(6) Výnos z pokút je príjmom štátneho rozpočtu s účelovým určením na ochranu archívnych dokumentov.

Spoločné, prechodné a záverečné ustanovenia

§ 32

Vzah k iným právnym predpisom

(1) Na konanie podža tohto zákona okrem § 8 ods. 1 písm. d) a e), § 18 až 21, § 24 ods. 1 písm. c) a e) a odseku 3 písm. c) a d) bod 1 a § 27 sa vzahuje všeobecný predpis o správnom konaní24).

(2) Ustanovenia tohto zákona sa nepoužijú, ak medzinárodná zmluva ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom alebo právny predpis, ktorý má prednos pred zákonom37), ustanovuje inak.

(3) Na archívny informačný systém sa nevzahujú ustanovenia o povinnostiach ústredných štátnych orgánov a projektoch podža osobitného predpisu38).

§ 33

Splnomocňovacie ustanovenie

(1) Ministerstvo vydá všeobecne záväzný právny predpis, v ktorom ustanoví podrobnosti o

a) hodnotení záznamov, vyraďovaní registratúrnych záznamov a preberaní archívnych dokumentov do archívu,

b) ochrane registratúrnych záznamov a archívnych dokumentov,

c) evidencii archívneho dedičstva Slovenskej republiky a prístupe k archívnym dokumentom.

d) výkone správy registratúry orgánov verejnej správy, najmä podrobnosti o tvorbe spisu.

(2) Ministerstvo vydá všeobecne záväzný právny predpis, v ktorom ustanoví štandardy pre elektronické informačné systémy na správu registratúry, najmä pre povinné štruktúrované údaje o obsahu, štruktúre a väzbách, hodnovernosti a čitatežnosti elektronického registratúrneho záznamu, bezpečnosti procesu zmeny formátu elektronického registratúrneho záznamu, o formátoch elektronických archívnych dokumentov a o spôsoboch ich odovzdávania.

§ 34

Prechodné ustanovenia

(1) Archívny dokument vedený v evidencii na území Slovenskej republiky pred účinnosou tohto zákona je archívnym dokumentom podža tohto zákona, ak nie je ustanovené inak.

(2) Archív zriadený podža doterajších predpisov je archívom podža tohto zákona. Štátne oblastné archívy podža doterajších predpisov a Archív hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy sú štátnymi archívmi s regionálnou územnou pôsobnosou podža tohto zákona. Štátne okresné archívy podža doterajších predpisov, okrem Archívu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, sú pobočkami štátnych archívov s regionálnou územnou pôsobnosou podža tohto zákona.

(3) Archívne dokumenty uložené v spoločne spravovanom Archíve mesta Košíc preberie štátny archív s regionálnou územnou pôsobnosou so sídlom v Košiciach okrem archívnych dokumentov pochádzajúcich z činnosti orgánov mesta Košíc, z činnosti orgánov jeho mestských častí a nimi zriadených a založených právnických osôb. Podrobnosti upravia ministerstvo a mesto Košice v písomnej dohode.

(4) Práva a povinnosti zo štátnozamestnaneckého pomeru štátnych zamestnancov vykonávajúcich štátnu službu na okresných úradoch v štátnych okresných archívoch a z pracovnoprávnych vzahov zamestnancov vykonávajúcich verejnú službu na okresných úradoch v štátnych okresných archívoch prechádzajú s účinnosou od 1. januára 2003 na ministerstvo39). Práva a povinnosti z majetkovoprávnych vzahov a z iných právnych vzahov týkajúcich sa štátnych okresných archívov prechádzajú s účinnosou od 1. januára 2003 na ministerstvo. Podrobnosti upravia písomné dohody uzatvorené medzi ministerstvom a okresnými úradmi.

(5) Vlastnícke právo štátu k nehnutežnostiam a k hnutežným veciam, ktoré slúžia na výkon štátnej správy na úseku archívov, ktoré má k 1. januáru 2003 alebo ktoré nadobudne po 1. januári 2003, nemožno previes na inú právnickú osobu alebo na fyzickú osobu.

(6) Správu majetku vo vlastníctve štátu uvedeného v odseku 5 možno previes len na štátny orgán, ktorý vykonáva štátnu správu na úseku archívov.

(7) Výkon správy majetku štátu podža odseku 5 zabezpečuje správca podža odseku 6.

(8) Na konanie o uložení pokuty začaté pred 1. januárom 2003 sa vzahujú doterajšie predpisy.

(9) Ministerstvo postupuje podža tohto zákona aj v prípade žiadosti iného štátu o vrátenie cudzieho archívneho dokumentu vyvezeného z jeho územia bez povolenia jeho príslušného orgánu pred 1. januárom 2003.

§ 34a

Týmto zákonom sa preberajú právne akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie uvedené v prílohe č. 2.

§ 35

Zrušovacie ustanovenie

Zrušujú sa:

(1) zákon Slovenskej národnej rady č. 149/1975 Zb. o archívnictve v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 571/1991 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 222/1996 Z. z. a zákona č. 312/2001 Z. z.,

(2) vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky č. 168/1975 Zb., ktorou sa upravujú podrobnosti o postupe pri nadobúdaní archívnych dokumentov štátom,

(3) vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky č. 62/1976 Zb., ktorou sa upravujú niektoré podrobnosti o zriaďovaní, zrušovaní a organizácii podnikových archívov,

(4) vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky č. 63/1976 Zb., ktorou sa určujú kritériá na posudzovanie písomností ako archívnych dokumentov a upravujú niektoré podrobnosti o postupe pri vyraďovaní (škartácii) písomností,

(5) vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky č. 122/1976 Zb., ktorou sa upravujú podrobnosti o podmienkach a spôsobe využívania archívnych dokumentov,

(6) úprava Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky č. LP – 205/1976, ktorou sa upravujú niektoré podrobnosti o zriaďovaní, zrušovaní, organizácii a činnosti archívov organizácií osobitného významu (registrovaná v čiastke 19/1976 Zb.),

(7) úprava Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky č. LP – 222/1976 o spôsobe ochrany a o kategorizácii archívnych dokumentov (registrovaná v čiastke 25/1976 Zb.),

(8) úprava Ministerstva vnútra Slovenskej socialistickej republiky č. LP – 269/1976 o spôsobe vedenia evidencie archívnych dokumentov a o zložení Jednotného archívneho fondu Slovenskej socialistickej republiky (registrovaná v čiastke 29/1976 Zb.).

Čl. II.

Zákon č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku v znení zákona č. 92/1991 Zb., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 14/1993 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 174/1993 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 172/1994 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 304/1995 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 317/1996 Z.z., zákona č. 166/1998 Z.z., zákona č. 241/1999 Z.z. a zákona č. 472/2001 Z.z. sa dopĺňa takto:

§ 15c ods. 2 sa dopĺňa písmenom h), ktoré znie:
„h) oznámi Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosou9c) do jedného mesiaca odo dňa zápisu likvidácie podniku do obchodného registra túto skutočnos; vypracova a predloži mu návrh na vyradenie registratúrnych záznamov, odovzda mu archívne dokumenty, zabezpeči uloženie registratúrnych záznamov bez trvalej dokumentárnej hodnoty do uplynutia lehôt uloženia a oznámi mu miesto ich uloženia.“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 9c znie:
„9c) Zákon č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov“.

Čl. III

Zákon. č. 328/1991 Zb. o konkurze a vyrovnaní v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 91/1993 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 122/1993 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 159/1994 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 374/1994 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 190/1995 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 58/1996 Z.z. zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 118/1996 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 292/1996 Z.z, zákona č. 12/1998 Z.z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 92/1998 Z.z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 197/1999 Z.z., zákona č. 281/1999 Z.z., zákona č. 238/2000 Z.z., zákona č. 397/2001 Z.z. a zákona č. 566/2001 Z.z. sa dopĺňa takto:

Za § 66j sa vkladá § 66k, ktorý znie:
„ § 66k
Správca je povinný po rozhodnutí súdu o skončení prevádzkovania podniku

a) oznámi do jedného mesiaca od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia súdu túto skutočnos Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky prostredníctvom príslušného štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosou,9)

b) vypracova pred výmazom z obchodného registra návrh na vyradenie registratúrnych záznamov a predloži ho príslušnému štátnemu archívu,

c) odovzda registratúrne záznamy navrhnuté na odovzdanie do archívu a archívne dokumenty príslušnému štátnemu archívu,

d) zabezpeči vyradenie a uloženie registratúrnych záznamov bez trvalej dokumentárnej hodnoty do uplynutia lehôt uloženia a oznámi príslušnému štátnemu archívu miesto, kde sú uložené.“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 9 znie:
„9) Zákon č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov“.

Čl. IV

§ 36

Účinnos

Tento zákon nadobúda účinnos 1. januára 2003, okrem čl. I § 25 ods. 6, ktorý nadobúda účinnos dňom platnosti zmluvy o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie.

Rudolf Schuster v. r.

Jozef Migaš v. r.

MikulᚠDzurinda v. r.


Zoznam citácií

1) § 17 ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 46/1993 Z.z. o Slovenskej informačnej službe v znení zákona č. 256/1999 Z.z. § 17 ods. 3 a 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 198/1994 Z.z. o Vojenskom spravodajstve.

1a) § 3 ods. 2 zákona č. 183/2000 Z. z. o knižniciach, o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 27/1987 Zb. o štátnej pamiatkovej starostlivosti a o zmene a doplnení zákona č. 68/1997 Z. z. o Matici slovenskej.

2) § 2 ods. 2 zákona č. 115/1998 Z. z. o múzeách a galériách a o ochrane predmetov múzejnej a galerijnej hodnoty.

3) Čl. 44 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.
Deklarácia Národnej rady Slovenskej republiky o ochrane kultúrneho dedičstva (uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 91/2001 Z. z.).

4) § 151a až 151g Občianskeho zákonníka.

5) § 321 Občianskeho súdneho poriadku.

6) § 114 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov.

7) Čl. 20 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky.

8) § 21 až 23 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 303/1995 Z. z. o rozpočtových pravidlách v znení neskorších predpisov.

9) § 22 ods. 1 zákona Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 295/1992 Zb. a zákona č. 453/2001 Z. z.

10) Zákon č. 302/2001 Z. z. o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch)v znení zákona č. 445/2001 Z. z.

11) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 254/1991 Zb. o Slovenskej televízii v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 255/1991 Zb. o Slovenskom rozhlase v znení neskorších predpisov.

12) Napríklad § 48 ods. 3 zákona č. 143/1998 Z. z. o civilnom letectve (letecký zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

13) Napríklad zákon č. 424/1991 Zb. o združovaní v politických stranách a v politických hnutiach v znení neskorších predpisov, zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov, Obchodný zákonník, zákon č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkvi a náboženských spoločností v znení zákona č. 394/2000 Z. z.

14) § 8 ods. 2 a § 59 zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov.

15) Čl. 10 Dohovoru o opatreniach na zákaz a zamedzenie nedovoleného dovozu, vývozu a prevodu vlastníctva kultúrnych statkov (vyhláška ministra zahraničných vecí č. 15/1980 Zb.).

16) § 40 Občianskeho zákonníka.

17) § 1 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1993 Z. z. o občianskych preukazoch.

18) § 5 zákona č. 381/1997 Z. z. o cestovných dokladoch v znení zákona č. 48/2002 Z. z..

19) § 40 ods. 2 zákona č. 351/1997 Z. z. Branný zákon.

20) § 21 ods. 1 zákona č. 435/2000 Z. z. o námornej plavbe.

21) § 46 ods. 1 zákona č. 48/2002 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

22) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov.

23) Napríklad § 11 Občianskeho zákonníka.

24) Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení zákona č. 215/2002 Z. z..

25) § 7 ods. 3 písm. a) zákona č. 52/1998 Z. z. o ochrane osobných údajov.

26) Zákon č. 599/2001 Z. z. o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi, zákon Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov.

27) Napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 46/1993 Z. z. o Slovenskej informačnej službe v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 198/1994 Z. z. o Vojenskom spravodajstve.

28) § 250l až 250s Občianskeho súdneho poriadku.

29) Zákon č. 36/1967 Zb. o znalcoch a tlmočníkoch v znení zákona č. 238/2000 Z. z.

30) Napríklad § 17 Obchodného zákonníka, zákon č. 527/1990 Zb. o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zlepšovacích návrhoch v znení neskorších predpisov, zákon č. 478/1992 Zb. o úžitkových vzoroch v znení neskorších predpisov, zákon č. 132/1989 Zb. o ochrane práv k novým odrodám rastlín a plemenám zvierat v znení neskorších predpisov, zákon č. 146/2000 Z. z. o ochrane topografií polovodičových výrobkov, zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií), zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

30a) § 2 písm. y) zákona č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 275/2006 Z.z.

30b) § 9 zákona č. 215/2002 Z.z. v znení zákona č. 214/2008 Z.z.

30c) § 4 zákona č. 215/2002 Z.z.

31) Zákon č. 241/2001 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

32) § 255 Trestného zákona.

33) Čl. 6 písm. a) Dohovoru o opatreniach na zákaz a zamedzenie nedovoleného dovozu, vývozu a prevodu vlastníctva kultúrnych statkov (vyhláška č. 15/1980 Zb.).

34) § 76 až 158 zákona č. 238/2001 Z. z. Colný zákon v znení zákona č. 237/2002 Z. z.

35) Čl. 7 písm. a) a písm. b) bod I Dohovoru o opatreniach na zákaz a zamedzenie nedovoleného dovozu, vývozu a prevodu vlastníctva kultúrnych statkov (vyhláška č. 15/1980 Zb.)

36) Čl. 5 písm. g) Dohovoru o opatreniach na zákaz a zamedzenie nedovoleného dovozu, vývozu a prevodu vlastníctva kultúrnych statkov (vyhláška č. 15/1980 Zb.).

36a) Zákon Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.

37) Čl. 7 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky v znení ústavného zákona č. 90/2001 Z. z.

38) § 7 a 11 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 261/1995 Z. z. o štátnom informačnom systéme.

39) Zákon č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Zákon č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe v znení neskorších predpisov.

1) Sídlo sa uvádza v prípade, ak nie je totožné s mestom uvedeným v názve štátneho archívu.


Prílohy

1) Názvy, sídla a územné obvody štátnych archívov s regionálnou územnou pôsobnosou a ich pobočky.

BådateĞňa
telefĂłn: +421 2 32 447 440
e-mail: archiv@savba.sk

Pondelok: 8:00-15:00
Utorok: 8:00-15:00
Streda: 8:00-15:00
Ĺ tvrtok: 8:00-15:00
Piatok: 8:00-12:00



GPS: 48°10'03''N 17°04'23''E
Pripravujeme novĂş verziu webovĂŠho
sĂ­dla ArchĂ­vu SAV a z tohto dĂ´vodu mĂ´Ĺžu
mať niektoré jeho časti obmedzenú
funkčnosť alebo byť neaktuálne.

Ďakujeme za pochopenie.


OK Viac nezobrazovaĹĽ