Slovenská zemepisná spoločnosť, odbor Československej spoločnosti zemepisnej, bola založená 23.III.1946. Uznesením č. 202 Predsedníctva SAV zo dňa 14.II.1966 bola Slovenská zemepisná spoločnosť, odbor Československej spoločnosti zemepisnej premenovaná na Slovenskú zemepisnú spoločnosť pri SAV, uvádzanú od r. 1972 ako Slovenská geografická spoločnosť pri SAV.
Riadiacu činnosť spoločnosti zabezpečoval výbor spoločnosti, od r. 1966 hlavný výbor spoločnosti.
Pri zakladaní odbočiek spoločnosť uplatňovala hľadisko teritoriálne a odborné. Vznikla Východoslovenská odbočka v Prešove dňa 11.XII.1959, Západoslovenská odbočka v Bratislave dňa 18.II.1965, Stredoslovenská odbočka v Banskej Bystrici dňa 28.IV.1966, miestna skupina Západoslovenskej odbočky v Nitre dňa 22.VI.1967, miestna skupina Západoslovenskej odbočky v Trnave dňa 5.V.1971, Speleologická odbočka v Liptovskom Mikuláši dňa 15.X.1960, Pedologická odbočka v Bratislave dňa 7.II.1964. Pedologická odbočka sa dňa 17.II.1969 stala súčasťou Slovenskej pedologickej spoločnosti. Odborný výskum veľhôr zabezpečovala Sekcia pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť zriadená 9.VI.1960. Komisia pre školskú geografiu vytvorená dňa 5.I.1956 zohrala významnú úlohu pri formovaní učebných osnov geografie.
Úlohou Slovenskej geografickej spoločnosti je podporovať záujem o geografiu a organizovať geografický výskum.
Odborná činnosť spoločnosti sa zamerala na prípravu prednášok o najnovších výsledkoch geografických výskumov a študijných pobytov v zahraničí. Významný podiel v odbornej činnosti predstavoval komplexnogeografický výskum Hornej Nitry v r. 1956–1957, Jura pri Bratislave v r. 1969–1971 a výskumný program „Človek a kras“ v r. 1974–1980. Sekcia pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť spracovala odborné poznatky získané z výskumu veľhôr do odborných štúdií. Komisia pre školskú geografiu vypracovala odborné stanoviská k učebným osnovám geografie.
Konferencie, zjazdy, sympóziá organizované spoločnosťou sa zaoberali aktuálnymi problémami geografie, objasňovaním sporných otázok. Účasť zahraničných odborníkov zabezpečovala rozšírenie poznatkov o výsledky výskumu v zahraničí.
Slovenská geografická spoločnosť spolupracovala s ČSAV na spoločných zasadaniach hlavných výborov, pri organizovaní vedeckých podujatí a zahraničnej reprezentácii.
Členovia spoločnosti publikovali výsledky odbornej činnosti radom článkov v odborných časopisoch a vydávaním monografií. Východoslovenská odbočka vydávala pre svojich členov Spravodaj.
Slovenská geografická spoločnosť umožnila slovenským geografom rozvinúť poznatky a nadviazať kontakty so zahraničnými odborníkmi.
Písomný materiál fondu Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV zachytený v tomto inventári zahŕňa roky 1946–1980. Do Ústredného archívu SAV bol prevzaný v r. 1989.
Je rozdelený do dvoch skupín. Podacie knihy tvoria skupinu (A). Skupina Spisy (B) obsahuje osem podskupín. Obsahom podskupiny Organizačné veci (B I) sú stanovy spoločnosti, správy o založení odbočiek a pripomienky k návrhu štatútu Sekcie pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť. Podskupina Zápisnice (B II) obsahuje zápisnice z valných zhromaždení spoločnosti, zápisnice zo zasadnutí výboru spoločnosti, zápisnice zo zasadnutí hlavného výboru spoločnosti, zápisnice zo schôdzí výborov odbočiek, zápisnice z výročných členských shôdzí odbočiek, zápisnice zo schôdzí výboru Sekcie pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť, zápisnice zo schôdzí Komisie pre školskú geografiu. Podskupina Plány a správy o činnosti (B III) obsahuje plány činnosti spoločnosti, správy o činnosti spoločnosti, plány činnosti odbočiek, správy o činnosti odbočiek. Odborná činnosť (B IV) obsahuje prednášky, stanoviská, podklady k expertíze, plány činnosti Pedologickej a Speleologickej odbočky, správy o činnosti Pedologickej a Speleologickej odbočky, plány činnosti Sekcie pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť, správy o činnosti Sekcie pre výskum vysokých pohorí a expedičnú činnosť, plány činnosti Komisie pre školskú geografiu, správy o činnosti Komisie pre školskú geografiu.
Podskupinu Konferencie, zjazdy (B V) tvoria programy vedeckých podujatí, návrhy na usporiadanie zjazdov, zoznamy účastníkov konferencií, správy o zjazdoch, zjazdové referáty, vyhodnotenie zjazdu.
Podskupina Spolupráca s ČSAV (B VI) obsahuje pripomienky Slovenskej zemepisnej spoločnosti pri SAV, zápisnicu z valného zhromaždenia Československej spoločnosti zemepisnej pri ČSAV, zápisnice zo schôdzí predsedníctva ústredného výboru Československej spoločnosti zemepisnej pri ČSAV, zápisnice zo schôdzí ústredného výboru Československej spoločnosti zemepisnej pri ČSAV, zápisnice z valných zhromaždení ČSZ pri ČSAV, zápisnice zo schôdzí predsedníctva ústredného výboru ČSZ pri ČSAV, zápisnice zo schôdzí ústredného výboru ČSZ pri ČSAV, zápisnica zo spoločného zasadnutia predsedníctva ústredného výboru Slovenskej zemepisnej spoločnosti pri SAV a predsedníctva ústredného výboru ČSZ pri ČSAV, zápisnice zo spoločného zasadnutia predsedníctva ústredného výboru Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV a predsedníctva ústredného výboru ČSZ pri ČSAV, správy o činnosti ČSZ pri ČSAV, návrh recenzentov pre Colierovu encyklopédiu, Správy Československej spoločnosti zemepisnej.
Podskupinu Členské záležitosti (B VII) tvoria prihlášky za člena spoločnosti, zoznam členov spoločnosti, zoznamy členov odbočiek, odborno-politické hodnotenia, návrhy na udelenie odmien, menovanie do funkcie, oznámenie o menovaní za člena Americkej národnej spoločnosti.
Obsahom poslednej podskupiny je Hospodárska agenda (B VIII). Podskupinu tvoria oznámenia o pridelení finančných prostriedkov, návrhy rozpočtu, finančný rozpočet spoločnosti na jednotlivé roky, správy o revízii hospodárenia v spoločnosti, vyúčtovanie dotácií, správy o inventarizácii.
Materiál fondu Slovenská geografická spoločnosť pri SAV poskytuje relatívne úplný obraz o činnosti spoločnosti a jej členoch. Je uložený v ôsmich archívnych škatuliach a obsahuje 179 inventárnych jednotiek.